Hvad er de bange for på Aalborg Sygehus?
I en pressemeddelelse fra cheflæge Tove Nilsson skriver hun, at sygehus har særlig opmærksomhed på patienternes forløbskoordinatorer og kontaktpersoner.
 
Det sker som følge af, at politikere og Patientforeningen har rettet skarp kritik af sygehuset, der i flere tilfælde end ikke informerer patienterne om deres rettigheder i forbindelse med indførelsen af de såkaldte kræftpakker.
 
Flere patienter har stået offentligt frem og fortalt om deres oplevelser med Aalborg Sygehus. Andre har kontaktet Patientforeningen eller deres folkevalgte politikere, der naturligvis også må  reagere, når systemet svigter.
 
Pressemeddelelsen afsluttes med at opfordre patienterne til ikke at kontakte patientforeninger og andre:
 
Patientforeningen frygter, at problematikken er langt større end først antaget:
 
"Det er altså  ret svært at tro andet, når man forsøger at stoppe patienterne i at fortælle andre om deres oplevelser. Det at få konstateret kræft er både skelsættende og traumatisk, hvorfor den enkelte typisk ikke selv magter at sætte sig ind i regler og rettigheder. Hvis de ikke skal kontakte patientforeninger og deres folkevalgte politikere, hvor skal de så søge hjælp og vejledning?", spørger Patientforeningens formand Villy O. Christensen, der har modtaget rigtig mange henvendelser fra frustrerede patienter.
 
"Det virker som om cheflægen er bange for noget, som ikke må komme for dagens lys?", slutter Villy O. Christensen.

Yderligere oplysninger kan indhentes hos Patientforeningens formand Villy O. Christensen på telefon 60 13 00 12
 
(Vis alle)

Indkaldelse til generalforsamling d. 2. juni kl. 11:00 [ LÆS MERE HER ]

Patientforeningen
Medlemsfordele
Medlemsfordele
Patientforeningen  -  Mølleparken 258  -  7190 Billund  -  Tlf. 60 13 00 12  -  eb@patientforeningen.dk