Sundhedspersonale ofres til fordel for regionale chefer og akademikere

Det er tilsyneladende ikke gået op for regionerne, at det er sparetider. De udvider nemlig personalestaben, selv om de ihærdigt forsøger at sløre tallene.

Ifølge Danske Regioners egne tal er der ansat 6 procent flere akademikere og 6 procent flere chefer i 2010 i forhold til 2009.

Danske Regioner: http://www.regioner.dk/Aktuelt/Nyheder/2010/September/Udviklingen+i+antal+regionalt+ansatte.aspx

Alene i Region Nordjylland er der de seneste to år ansat ca. 150 flere medarbejdere, hvilket svarer til en stigning på rundt regnet 25 procent.

Nordjyske: http://www.nordjyske.dk/aalborg/forside.aspx?ctrl=10&data=28,3657891,5,3

"Samlet set udgjorde kontor- og it-personale, akademikere og chefer 9,9 procent af det samlede antal fuldtidsansatte medarbejdere i regionerne i maj 2009 og 10,1 procent i maj 2010" - skriver Danske Regioner på deres hjemmeside.

Ikke et eneste ord om de mange afskedigede medarbejdere på de regionsdrevne sygehuse. Gad vide hvordan den procentvise stigning i antal medarbejdere i regionerne så ud, hvis ikke sundhedspersonalet var blevet ofret i regionernes sparerunder.  

Kontakt Villy O. Christensen, formand for Patientforeningen, for yderligere kommentarer på telefon 60 13 00 12 eller via e-mail voc@patientforeningen.dk
 
(Vis alle)

Indkaldelse til generalforsamling d. 2. juni kl. 11:00 [ LÆS MERE HER ]

Patientforeningen
Medlemsfordele
Medlemsfordele
Patientforeningen  -  Mølleparken 258  -  7190 Billund  -  Tlf. 60 13 00 12  -  eb@patientforeningen.dk